Навчальні матеріали

Тема уроку : Павукоподібні, визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування . Різноманітність павукоподібних, роль у природі та значення в житті людини
Мета: розкрити особливості тварин класу Павукоподібні ; показати риси пристосованості павуків до життя на суші;показати їх роль та значення у природі та житті людини;  формувати вміння встановлювати гармонійні стосунки з природою, спираючись на сприйняття життя як найвищої цінності, з усім живим як унікальної частини біосфери.
Обладнання : вологі препарати, колекції, малюнки, таблиці «Тип Членистоногі. Клас Павукоподібні»
Тип уроку : комбінований
Епіграф до уроку :
Любіть травинку і тваринку,
І сонце завтрашнього дня,
Вечірню в попелі жаринку,
Шляхетну інохідь коня.
                 Ліна Костенко
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Біологічний диктант
1.     Тіло ракоподібних поділене на відділи…
2.     Тіло річкового рака вкрите …
3.     На голово грудях міститься …. пар кінцівок.
4.     Органи чуття річкового рака……
5.     Черевце у рака закінчується….
6.     У більшому відділі шлунка їжа…, а у меншому…..
7.     Кровоносна система річкового рака…
8.     Органи дихання рака….
9.     Очі у рака….
10.                       Я знаю таких ракоподібних….



ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: у Стародавній Греції існувала легенда про красуню-прядильницю  Арахну (по грецькому «арахна» - павук), яка на змаганні виткала свою тканину не гірш, ніж сама Афіна. За нечувану зухвалість (не жарти – змагатися з богами!). Афіна не визнала роботи дівчини. У відчаї Арахна хотіла повіситися, але мстива богиня не дала дівчині цього зробити й перетворила її на павука, який вічно тче павутину.
Хто ж такі павуки ?
Протягом багатьох століть павуків вважали комахами. Карл Лінней у своїй «Системі природи», виданій у 1735 році, також зараховував їх до комах. І хоча вже через 2 роки (1737 р) англієць Клерк запропонував виділити павуків у окрему групу, багато вчених ще довго, до середини ХІХ століття, мали павуків за комах.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Питаннями сьогоднішнього нашого уроку переймається наука – арахнологія (від грецького «арахна» - павук)
1.     Загальна характеристика класу (бесіда, розповідь)
70 000 видів ( в Україні- понад 4 тис.)
Довжина тіла від 0,1 мм до 17 см
Більшість мають отруйні залози
Поширені по всьому світу.
                             Павукоподібні – лише наземні членистоногі.
                           За типом живлення – хижаки та паразити.


Цікаві факти про павуків:
ü    Укус павука каракурта або Чорної Вдови є смертельним. Дія його отрути перевищує в 15 разів отрута гримучої змії. Проте його поширення по тілу людини можна і зупинити, якщо протягом 1 хвилини після укусу припекти його.
ü    Найдавніша павутина налічує більше 100 млн. років і була знайдена в застиглому бурштині.
ü    Павутину до цих пір не вдається відтворити в лабораторії.
ü    Самка павука може відкласти яйця, навіть не будучи запліднена.
ü    Деякі павуки можуть жити понад 30 років.
ü    Тарантул здатний прожити без їжі 2,5роки.
ü    Якщо б спроектувати павутину, яка в обхваті зможе огорнути землю в районі екватору, то її вага буде приблизно 350грам.





2.                Середовище існування  павукоподібних.
Розповідь учителя :
Павуки живуть у горах, на голому камінні, біля вічних снігів ( так, павук був виявлений на одному із шпилів Евересту на висоті 7300 метрів).
Павуча молодь подорожує на павутинках, відлітаючи часом досить далеко від місця, де з’явилася на світ.
Павуки живуть у безводних пустелях, у глибоких печерах і навіть на воді.
3.                Особливості зовнішньої будови павука –хрестовика
( самостійна робота з підручником). Завдання : розгляньте малюнок підручника, таблицю «Тип Членистоногі. Клас  Павукоподібні», вологий препарат павука-хрестовика; дайте відповіді на запитання :
-                     На які відділи поділяється тіло павука-хрестовика ?
-                     Чи однакове співвідношення розмірів голову грудей і черевця у павука ?
-                     Який покрив тіла павука : чи гладенький, чи має виростки ?
-                     Які є органи на голові ?
-                     Скільки пар ходильних ніг, яка будова ?
-                     Які утворення є на кінці черевця ?
-                     Чи є відмінності між самкою і самцем?
-                     Що спільного у зовнішній будові рака та павука ?

4.                Різноманітність павукоподібних, їх роль у природі і житті людини
(Вивчення цього питання можна провести у вигляді прес-конференції)
Учасники прес-конференції : історик , зоолог,паразитолог, лікарі, фізіолог,космонавт,  кореспонденти із журналів «Юний натураліст», «Паросток», «Рідна природа», «Зелений світ»
Учитель. Сьогодні ми присутні на прес-конференції з проблеми  «Роль павукоподібних у природі й житті людини».
На питання журналістів дадуть відповідь спеціалісти різних галузей науки і практики. Журналісти будуть виступати зі своїми замітками про конференцію, яка відбуватиметься , і рецензіями на неї наприкінці уроку.
Кореспондент. Оскільки наша конференція присвячена павукоподібним, хотілося б знати, як побудовані та як працюють ноги павука.
Зоолог. Ноги павука дійсно надзвичайні, у них немає м’язів. Це просто трубки, в які то надходить, то відтікає кров, при цьому ноги то угинаються, т о розгинаються. У павуків стрибунів у 1,5 рази збільшується кров’яний тиск під час стрибків.
Якби людина могла бігати так швидко, як звичайний жомовий павук, то вона пробігла б 100 м за 1 с.
Павук-стрибун стрибає на висоту 10 см. Якби людина могла так стрибати, вона перестрибнула б п’яти-шестиповерховий будинок.
Кореспондент. Серед  різних  груп організмів є свої карлики і велетні. Хто вони серед павукоподібних ?


Зоолог. Найбільшим є павук-птахоїд.
У джунглях Південної Америки зустрічається павук-птахоїд, або, як його ще іноді називають , «чорна вдова». Довжина тіла цього чорного волохатого велетня сягає 10 см., а разом з ногами – близько чверті метра. Живе він у землі : викопує нору глибиною 15-20 см, яка закінчується внизу широкою житловою камерою. Стінки своєї «квартири» павук-птахоїд обробляє слиною, яка, з’єднуючись із землею, утворює своєрідний бетон, міцний і водонепроникний.
Двері в нору павук влаштовує або біля самої поверхні землі, або (залежно від виду павука) в кінці коридору – труби. Двері схожі на справжні, обертаються як на шарнірі.
Коли павук відпочиває – двері зачинені. А коли він полює не виходячи з «дому» - відчинені. Павук –птахоїд отруйний, уражає свою жертву (іноді навіть таку невелику, як жаба чи птах) одним ударом. Але яким би не був страшним цей хижак для інших, він безпорадний проти деяких видів ос. Ці маленькі комахи паралізують павука укусами, а потім з’їдають його .
Найменший павучок називається мікролінія – 0, 6 мм.
Кореспондент. Чи можна використовувати павутину в господарстві ?
Фізіолог. Павук може виготовити павутину різного сорту : суху, товсту, міцну – для рами й радіальних ниток; клейку – для ловильних коконів. Павутина еластична, міцна, легка і добре зберігає тепло.
Статистик. Деякі павуки виготовляють павутину товщиною 0,007 мм. Якщо такою ниткою оперезати земну кулю, то вона буде важити всього 2 кг. Спіральна нитка ловильної сітки дуже еластична. Розтяг павутини до моменту розриву досягає 30 %, для порівняння : у віскози – 19 %, у нейлону – 22 %, у сталі – 8 %, у скла – 3 %.
Кореспондент. Чи пробували люди коли-небудь використовувати павутину ?
Історик. Відомий російський мандрівник М.М. Миклухо-Маклай писав, що жителі островів у Тихому океані змушують павуків плести сіті для ловлі риби. Вони готували раму, приносили її у ліс і залишали там. Павук обплітав раму сіткою, а людина знімала її і використовувала для ловлі риби.


Така сіть витримує вантаж 5 кг. Китайці здавна дивували людей, демонструючи надзвичайний за красою матеріал, який називали «сатин південного моря». Це була тканина з павутини. До нашого часу дійшли картини, зроблені давньокитайськими художниками на тоненьких полотнах з павутини. А на острові Мадагаскар до сьогодні використовують павутину замість ниток.
Кореспондент. Відомо, що багато організмів можуть передбачити зміни погоди. Чи мають таку властивість павуки ?
Метеоролог. Павуки чутливі до змін вологості повітря, сирості. Вони її не люблять, тому вранці по росі або по росі або перед дощем павуки не покидають своїх «будинків» і не виходять на полювання. Перед дощем вони не ремонтують старі й не будують нові сітки.
Але якщо павук вийшов зі свого укриття і став робити нові сіті, це значить, що завтра буде тепла і суха погода.
Розповідають, що прогноз погоди, зроблений за підказкою павуків, допоміг одного разу отримати важливу військову перемогу.
У грудні 1794 року французький генерал Шарль Пішегрю вів армію на Голландію. Успішний наступ перервала негода. Дощ, дороги розмиті. До того ж голландці відкрили шлюзи і затопили поля і дороги . Пішегрю хотів уже повертати назад, але отримав таємне донесення, що скоро будуть морози, на річках з’явиться лід  і військо зможе йти далі.
Усе так і було. Донесення про зміну погоди Пішегрю отримав  від генерала, якого голландці тримали в тюрмі. Там генерал вів спостереження за павуками, які перед морозами плели павутини.
Кореспондент. Наскільки укуси павуків небезпечні для людини ?
Токсиколог. Серед павуків є види, які для людини  є загрозливими. Серед представників фауни України отруйними є два види : тарантул і каракурт.
Тарантули – поширені на півдні України , їх укуси спричиняють різкий біль і набряки.
Каракурти – поширені на території Криму та в степовій зоні, їх укуси мають значно важчі наслідки. У каракуртів небезпечні тільки самки. У разі їх укусу в людини з’являється сильний біль, холодний піт, температура підвищується до 38-39 градусів, з’являється нудота, блювання. Іноді сильне отруєння отрутою каракурта може призвести до смерті. До отрути каракурта особливо чутливі діти і старі люди, але смертельних наслідків зазвичай не буває. У разі укусів павуків потерпілим уводять сироватку. У разі отруєння отрутою скорпіона виникає біль, посіпування ніг, обличчя, втрата свідомості. Потерпілого потрібно терміново доставити в лікарню.
Не можна припікати місце укусу, ставити на нього компрес, використовувати спирт, так як алкоголь прискорює поширення отрути в організмі.
Статистик. Отрута каракуртів у 15 разів сильніша від отрути гримучої змії.


Кореспондент. Серед павукоподібних є паразити. Яку загрозу вони становлять для людини ?
Лікар-паразитолог (розповідає про пристосування кліщів до паразитизму, про пасовищного кліща, іксодових кліщів, свербуна).
Різні види коростяних свербунів паразитують на шкірі людини, спричиняють дуже неприємну хворобу – коросту, яка також поширена серед серед тварин.
Розміри коростяного свербуна людини мікроскопічні : самки – близько 0,4 мм, самці – 0,3 мм. Для проникнення в шкіру свербуни вибирають найбільш ніжні ділянки ( між пальцями, на животі, шиї, промежині). Довжина ходу, який буравить самка в день, досягає 2-3 мм (самці ходів не роблять). Живляться кліщі клітинами хазяїна, що оточують їх.
У ходах самки відкладають яйця (30 і більше за життя). Тут же здійснюється їхній розвиток, який триває один-два тижні. Тривалість життя дорослих кліщів – 48 – 50  діб. Діяльність кліщів посилюється вночі, коли зігрівається тіло, людина відчуває нестерпну сверблячку. Унаслідок чухання розкриваються ходи кліщів, які разом з личинками розселяються по тілу хворого, розсіваються по білизні й навколишніх предметах. Короста передається від хворої до здорової людини в разі в разі користування спільними речами, рукостискання тощо.
На людині можуть паразитувати коростяні свербуни коня, собаки, свині, вівці, кози, верблюда.
Кореспондент. А що ви можете розповісти про кліщів – паразитів рослин і тварин ?
Лікар-паразитолог. На листках в’яза можна побачити потворні вирости – гали. Це робота галових кліщів. Вони такі малі, що можна побачити їх неозброєним оком.


Павутинні кліщі смокчуть сік рослини. Листя при цьому стає бурим і відпадає. Травити їх отрутою марно, бо вони дуже швидко звикають до неї. Найкраще тут – використовувати біологічні методи боротьби, наприклад  галазоїдних кліщів, які є їх природними ворогами. «Амбарні» кліщі – шкідники муки і зерна. Червоний водяний кліщ нападає на циклопів, павуків, мальків, риб.
Існують так звані пташині кліщі, серед яких є кровососи і руйнівники пір’яного покриву. Є кліщі, які знищують бджіл і їх личинок. На тварин і людину нападає пасовищний кліщ, який є переносником захворювань, що проявляються у вигляді лихоманки  і в 60 % випадків призводять до летальних випадків серед тварин. Панцирні кліщі живуть між пластинками грунту і беруть участь у кругообігу речовин.
Кореспондент. Ми знаємо, що багато рослин і тварин були у космосі.  Питання до космонавта-дослідника.  Чи можна павуків віднести до космічних    організмів ?
Космонавт.  Так , павуки належать до космічних тварин. Павучиха Арабелла провела на борту американської орбітальної станції «Скайлеб» 59 діб, 11 год 9 хв і 4 с. Спочатку вона зробила дуже погану сітку, але коли звикла до невагомості, зробила нормальну сітку і почала чекати, коли в неї потрапить муха. Але мух у космос не взяли і космонавтам довелося годувати Арабеллу шматками біфштекса.
Кореспондент. Я чув, що павуки швидко реагують на різні хімічні речовини, у тому числі на отруту і ліки. Як і де можна використовувати цю особливість павуків ?
Фізіолог. Так, дійсно, павуки уславились як помічники  вчених. Під дією деяких препаратів павуки плетуть незвичайні сітки. Вони дуже чутливі, сітка – точна оповідь про стан нервової системи.
Наприклад, у разі дії кофеїну у павука виникає щось подібне до неврозу і він сплітає безладну плутанину з ниток.
Зате лізергінова кислота примушує його плести дуже гарну сітку. Перлітіш (допінг) приводить павука в сильне збудження , і він не може як слід плести сітку. Під дією наркотику павук не сприймає ніяких відволікаючих зовнішніх подразників і плете павутину більш правильної форми, ніж у звичайному стані.
Лікар-токсиколог. Деякі спеціалісти вважають, що психічні захворювання  супроводжуються біохімічними змінами складу крові. Якщо ввести краплю крові хворого в організм павука,  то павук може «розповісти» зміненим малюнком своєї павутини, на що хвора людина, показати процес видужання. За малюнком павутини можна поставити діагноз. Крім того, павуки можуть дати нам відомості про забрудненість зовнішнього середовища. Їх можна «влаштувати на роботу» в харчову промисловість.



Криміналіст. Велику допомогу можуть надати павуки не тільки медикам, але й криміналістам. Буває так : померла людина, а від чого, визначити не можуть. Ось тут і приходить на допомогу павук. Йому необхідно дати краплю крові померлого. Через деякий час павук  починає плести павутину. Якщо людина померла від отруєння, то в крові є залишок отрути, а отже, сітка павука буде незвичайна, а така, яку він може плести, прийнявши цю отруту. У спеціалістів-експертів є спеціальні альбоми з фотографіями павутини, що зробили павуки після прийняття різних отрут. Павутину павука порівнюють з фотографіями й отримують готову відповідь, від якої отрути померла людина.
Кореспондент. Як ставляться люди різних націй до павуків ?
Історик. У індусів павуки – це носії духів предків. В Африці ці тварини – герої численних легенд. У Центральній Америці є повір’я, що душі померлих людей можуть потрапити в царство мертвих, якщо перепливуть річку на плоті з ниток павутини. В Європі до сьогодні вважають, що якщо  вб’єш павука, то не буде тобі удачі, не буде грошей. А якщо знайдеш павука на одязі – радій, буде новий одяг.
Кореспондент. Що ж уміють і чого не вміють павуки ?
Зоолог. Павуки вміють усе. Вони бігуни і стрибуни, водолази і повітроплавці, іноді й музиканти, ткачі й мисливці, інженери-конструктори і космонавти. І найголовніше – вони більше корисні , ніж шкідливі.
ІV. Узагальнення знань учнів
Вправа «Так-ні».
Учитель читає твердження, якщо вони правильні, учні плескають в долоні, якщо ні – підіймають руку.
1.                Тіло павука вкрите хітиновим покривом, просоченим вапняком . (Ні)
2.                У павуків 4 пари ходильних ніг.  (Так)
3.                Очі у павука складні . (Ні)
4.                У павука відбувається травлення поза організмом. (Так)
5.                Органи дихання павуків зябра. (Ні)
6.                Павутину виробляють павутинні залози . (Так)
7.                Отруйні павукоподібні : тарантул, каракурт, скорпіон . (Так)
8.                Перенощик збудника енцефаліту – тайговий кліщ . (Так)
9.                Паразитують на людині : коростяний свербун , залозниця вугрова. (Так)
V. Підведення підсумків, виставлення оцінок
VІ. Домашнє завдання

Вивчити дану тему в підручнику, підготувати реферат на тему «Перша допомога при укусах отруйних павукоподібних» 

Немає коментарів:

Дописати коментар